Монти Пајтон виђен оком једног гимназијалца

Одељење ученика са посебним способностима за сценске и аудио-визуелне уметности у Другој крагујевачкој гимназији за припрему и полагање матурског испита има креативан задатак. Ако се ослонимо на тврдњу да је производ сваког аутора и производ конзумента, лако ће нам бити да разумемо да се стварање продужава стварањем. Ученик Лазар Ристић, IV9, за свој матурски рад одабрао је позоришну адаптацију чувеног британског филма Монти Пајтон и Свети грал.

Ученик си специјализованог одељења  за сценске и аудио-визуелне уметности. Да појаснимо, ово је прва генерација поменутог смера у Другој крагујевачкој гимназији која завршава школовање. Како си дошао на идеју да радиш адаптацију Монти Пајтона и Свети грал?

  • Монти Пајтон, као идеја за мој матурски рад, родила се крајем треће године када сам погледао филм. Знао сам да за крај четврте мора нешто велико да се спреми. Од тада сам гледао остале Монти Пајтон филмове и разне телевизијске скечеве на Јутјубу, али оригинална жеља је увек била Свети грал. Са професорком Наташом Јаковљевић договорио сам се да адаптирам сценарио. Почео сам још у октобру.

Како си одабрао глумце?

  • Изашао сам пред драмску секцију школе и тако почео да радим са њима. Сви су се добровољно пријавили. Остали глумци су пријатељи на које сам могао да се ослоним.

Зашто Монти Пајтон и Свети грал?

  • Филм је нискобуџетног карактера, што га чини одличним материјалом за представу. На пример, у филму је требало да има коња, али због мањка новца, на рачун комедије, су искористили кокосе, који су постали доста препознатљив реквизит за филм широм света.

Како је текао сам ток реализације представе?

  • Од октобра до данас доста глумаца се променило, било је великих пауза у раду , што нас је спутавало. На крају, ипак смо успели!

У уторак, 21. маја 2024. године, у 19.30 часова, представа Монти Пајтон ће бити изведена у СКЦ-у. Знамо да је то извођење хумануитарног карактера.

  • Да, представа се изводи због сакупљања донација за лечење ученице трећег разреда наше школе, која је оболела од леукемије и за професора Сашу Крајића,  који болује од аутоимуне болести. Надамо се да ћемо представом подсетити друге на њих и заједно им помоћида имају квалитетнији живот.

Матурски рад једног гимназијалца је пример креативности и амбиције да нас подсети на хуманост. Ars longa vita brevi, латинска изрека, која у преводу значи да је живот кратак, а уметност вечна, одлична је порука да објасни циљ сваког уметника људима који су се дистанцирали од уметности. Дођите у СКЦ, у уторак, 21. маја 2024. годин, у 19.30 часова.

 

Ђаци репортери:

Ана Обрадовић, I9

Теодора Пантовић, I9

Алекса Вељковић, IV9